Mlékárenský výrobek roku 2012: Čtyřnásobný úspěch


Naše produkty opět bodovaly v prestižní soutěži. Pomazánkové máslo bílé je vítězem své kategorie, tři další výrobky se umístily jakožto finalisté.

Desátého ročníku soutěže o „Mlékárenský výrobek roku“ se zúčastnilo 20 tuzemských výrobců, kteří do hodnocení přihlásili celkem 70 výrobků. Výrobky byly hodnoceny v osmi kategoriích: tekuté mléčné a syrovátkové výrobky, kysané mléčné výrobky, jogurty, másla a mléčné pomazánky, tvarohy a čerstvé sýry, sýry přírodní, sýry tavené a smetanové krémy a tvarohové dezerty. Nově byly vyhlášeny také „Novinky roku 2012“ v mléčné a v sýrové řadě.

Hodnocení za účasti 15 nezávislých porotců proběhlo na Ústavu mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha. Při hodnocení se posuzovala nejenom celková kvalita přihlášených soutěžních vzorků, ale posuzována byla také obchodní rozšířenost na trhu, marketingové aktivity směřované na podporu prodeje a také správnost značení výrobku podle platné potravinové legislativy.

U novinek hodnotily komise stupeň produktové, procesní a obalové inovace, zaměření na specifickou cílovou skupinu, „nové“ výživové parametry, atraktivitu pro spotřebitele a také případný přínos pro životní prostředí.

Ze všech přihlášených soutěžních výrobků bylo zřejmé, že české mlékárenství umí produkovat vysoce kvalitní a hodnotové výrobky, a to v duchu současných světových výživových trendů. Nejvíce byly zastoupeny fermentované mléčné výrobky, často s funkčním benefitem, a dále pak přírodní sýry a tvarohy s vysokou přidanou hodnotou pro spotřebitele. Zejména pro děti zůstávají stále oblíbené smetanové krémy a tvarohové dezerty a pro mládež a pro sportovce pak také osvěžující syrovátkové nápoje.

Výsledky akce „Mlékárenský výrobek roku 2012“ byly za přítomnosti zástupců veřejného života, médií a samozřejmě odborníků a manažerů mlékárenského průmyslu a zemědělské prvovýroby, vyhlášeny 23. května na společensko-odborné akci „Oslava mléka“ v kongresovém Studijním a informačním centru České zemědělské univerzity v Praze – Suchdole. Účastníci si zároveň společně připomněli „Světový den mléka“, který se na podnět Mezinárodní mlékařské federace slaví každoročně již od roku 1957, tedy letos již po pětapadesáté.

Zástupci úspěšných mlékárenských podniků (včetně Choceňské mlékárny) zde převzali diplomy za první tři místa v jednotlivých soutěžních kategoriích, vyhlášen byl také letošní absolutní vítěz soutěže, dvěma výrobkům bylo uděleno ocenění „Novinka roku 2012“ a zástupci novinářů předali ještě své „Ceny médií“.

V závěru slavnostního ceremoniálu vyhlásil Českomoravský svaz mlékárenský nový ročník soutěže o „Mlékárenský výrobek roku 2013“. Takovou výzvu samozřejmě nenecháme ležet ladem 🙂

Naše mlékárna v letošní soutěži uspěla hned čtyřikrát:

Choceňské pomazánkové máslo bílé – Mlékárenský výrobek roku 2012 v kategorii Másla a mléčné pomazánky

Choceňské pomazánkové máslo s cibulkou – finalista soutěže v kategorii Másla a mléčné pomazánky

Choceňský smetanový jogurt bílý – finalista soutěže v kategorii Jogurty

Choceňský smetanový jogurt malinový – finalista soutěže v kategorii Jogurty.

Ocenění si můžete prohlédnout níže.