O přídatných látkách na rovinu


Tak jak je to tedy s těmi “éčky”? Na otázku odpovídá Ing. Michal Buša, náš manažer jakosti.

Vážení zákazníci,

poslední dobou se množí dotazy a různé „zaručeně pravdivé“ informace o škodlivosti přídatných látek (tzv. éček). V době masivního používání internetu a sociálních sítí je šíření polopravd a lží obzvlášť rychlé a velmi účinné. Někdy se člověk ani nestačí divit, jaké nesmysly o výrobě potravin a používání surovin a pomocných látek jsou v podvědomí lidí rozšířené.

Chtěli bychom vás, naše zákazníky, ujistit, že všechny suroviny používané do výrobků Choceňské mlékárny vybíráme velmi pečlivě. Nakupujeme je výhradně od renomovaných dodavatelů, většinou přímo od výrobců. Naši dodavatelé jsou pod kontrolou státních dozorových orgánů i nás, odběratelů. Aktivně ovlivňujeme složení nakupovaných surovin už ve fázi vývoje nových výrobků. Používané suroviny jsou plně v souladu s platnou legislativou a výživovým trendem.

Klíčovou vlastností choceňských výrobků je vysoká kvalita. Té můžeme dosáhnout jen používáním těch nejlepších možných surovin. Přídatné látky používáme jen v případě jejich nezbytné technologické a výrobní nutnosti a jen v limitech daných platnou legislativou.

K problematice údajné škodlivosti přídatných látek jsme shromáždili a doporučujeme k pročtení několik článků od renomovaných odborníků – viz odkazy pod článkem. Jedná se o následující texty:

Kučera, J., Potravinářská aditiva – prospěšný pomocník nebo “nebezpečná chemie”, Výživa a potraviny, 65, 2010, č. 1, s. 6-9
Perlín, C., Úvod do potravinové mýtologie, Potravinářská Revue, č.6, 2012, s. 21-24.
Pöschl R., Ovocné složky do čerstvých mléčných výrobků, Potravinářská Revue, č. 5, 2012, s. 33-36.
Winklerová D., Vrkoslavová J., Éčka-noční můra mnohých z nás. – veřejně dostupný článek na stránkách Státního zdravotního ústavu

Budete-li mít k dané problematice dotazy, rádi je zodpovíme v diskuzi pod článkem.

Za Choceňskou mlékárnu,

Ing. Michal Buša
manažer jakosti a vedoucí laboratoře